Dobu zavádění příkrmů určí lékař. U dětí na umělé výživě to bývá v 5.měsíci života, u dětí plně kojených po 6.měsíci života. Důležité je postupné, nejlépe tzv.třístupňové zavádění, tedy takové, kde si dítě postupně zvyká na jednotlivé druhy nových potravin v postupně se zvyšující dávce. Vzhledem ke své konzistenci je lépe podávat příkrmy lžičkou z hrnku nebo misky, samozřejmě určených pouze pro dítě. Na počátku, kdy podáváme pouze malé množství příkrmu a dokrmujeme mlékem, dodržujeme mezi příkrmem a mlékem cca půlhodinovou pauzu, aby bylo umožněno vstřebávání živin (např.železa). Ovoce a zeleninu postupně raději „mačkáme vidličkou“ nebo strouháme, nemixujeme, aby si dítě zvykalo na jinou hustotu potravy než tekutinu. S přibývajícím věkem dítěte postupně zvykáme dítě i na malé kousky, nemačkáme již do hladka. U dětí s tzv.pozitivní alergickou anamnézou, tedy tam, kde je někdo v rodině alergik, zvláště maminka dítěte, se jednotlivé potraviny zavádějí individuálně po domluvě s lékařem (např.celer, petržel, žloutek se zavádí výrazně později). Dítě do jídla nenutíme, potravinu, kterou dítě odmítá zkoušíme zavádět po několikadenní pauze znovu. U plně kojených dětí zavádíme lepek jako první alergen již po 4.měsíci věku v malém množství (malá lžička dětské krupičky s troškou mateř.mléka před kojením, cca 3x týdně).
ZELENINOVÁ POLÉVKA (ZP)
Doba podávání: cca v poledne – základ budoucího obědu.
Začínáme podávat malé množství (cca30-50ml), postupně dávku zvyšujeme až do finální dávky dle hmotnosti dítěte, tj.cca 150-250ml. Zeleninu dobře očistíme, nakrájíme na malé kousky, v nesolené a neslazené vodě uvaříme do měkka. Uvařenou zeleninu rozmačkáme, ev.zpočátku rozmixujeme, přidáme něco vody, v které se vařila, rozmícháme do řídké „kaše“. Postupně zavádíme jednotlivé druhy: 1/ pouze mrkev, 2/ pouze brambor, 3/ smíchame mrkev + brambor. Dále přidáváme různé druhy zeleniny. Na počátku nezavádíme zeleninu nadýmavou (např.kedluben, květák ap.). Do plné dávky (finální) ZP potom přidáváme 1x týdně jeden vařený žloutek, postupně lze až 5x týdně kousek vařeného masa, zpočátku bílého nebo telecího, které uvaříme zvlášť a do ZP rozemeleme (kojenec nedostává masový vývar). Zeleninu můžeme různě kombinovat, dítě může např.dostat zeleninu s kuřetem, telecí se zeleninou a bramborem, můžeme zařadit i rýži a podat maso s rýží apod. Později můžeme zařadit i další druhy masa, vždy musí být libové, zpočátku v množství asi 20g na dávku, od 7.měs. až 35g. Nakonec do hotové ZP přidáváme ještě půlku čajové lžičky rostlinného tuku.
OVOCNÁ PŘESNÍDÁVKA
Doba podávání: dopoledne – svačina
Dávka odpovídá předchozímu (viz.ZP). Ovoce buď rozmačkáme nebo nastrouháme na jemném struhadle. Postupně zavádíme jednotlivé druhy: 1/ pouze banán, 2/pouze jablíčko, 3/ smícháme banán s jablíčkem. Dále volíme různé druhy a ev.kombinace ovoce. Pokud zavádíme tzv. ovoce „dráždivé“ /např.pomeranč, kivi, broskev, ananas/, volíme pouze jeden druh a vmícháme ho do již vyzkoušeného základu.
MLÉČNÝ PŘÍKRM
Doba podávání: odpoledne – svačina
Začínáme s bílým jogurtem, do kterého lze přidat ovoce nebo piškot. Postupně můžeme podat i ochucené jogurty (POZOR NA KOUSKY OVOCE-dle věku dítěte). Další druhy, jako např.smetánky, pacholíky, pribiňáky, ….zavádíme později. V kojenecké výživě nepoužíváme tvaroh vzhledem k jeho vysokému obsahu bílkovin a tudíž velkému nároku na funkci ledvin dítěte.
KAŠE
Lze zavádět po půl roce věku (dříve pouze po poradě s lékařem).